Bonus ve Axess Kart Yıllık Üyelik Ücreti Ne Kadar?

Kredi kartı kullanacak kadar zengin misiniz?  Bonus veya Axess gibi bir kredi kartınız var ise bu yazıyı okumanız size gerçekten 200-500 TL arası para kazandırabilir!

Müşterilerinden çeşitli faiz ve ücretler adı altında birçok masraf kesmeye çalışan Garanti Bankası ve Akbank, yıllık 100TL’ ye varan “Yıllık Üyelik Ücreti” ve 150TL ye varan “Hesap İşletim Ücreti” adı altında kolay ve zahmetsizce para kazanmanın yeni yolunu icat etti. Örneğin sadece bu iki bankanın hem kredi kartlarını hem vadesiz hesaplarını kullanıyorsanız yıllık “banka” gideriniz yaklaşık 500TL olacak… Yıllık üyelik bedelinin küçük bir kısmını iade etmek için bile kartınızı 1 yıl açık tutup aylık binlerce TL harcama yapmanızı isteyen bu bankalar için yapılacak en doğru şey, eğer henüz kartınıza üyelik bedeli yansımadıysa çağrı merkezini arayıp iptal ettirmek…

1. YILLIK ÜYELİK (AİDAT) ÜCRETİ İLE İLGİLİ YAPABİLECEKLERİNİZ :

Her ne kadar kredi kart kullanıcısı veya banka hesabı sahibi ile banka arasında imzalanmış sözleşmelerde bu ücretin istenebileceğine dair düzenleme mevcut ise de 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasanın 6. maddesi gereğince talep edilen bu ücretlerin alınmaması gerektiği görüşündeyiz. Bu konuda tüketici lehine birçok mahkeme kararı da mevcuttur.

NOT : Yapacağınız bu itiraz hesap ekstresini ödeme zorunluluğunuzu ortadan kaldırmayacaktır.

2. HESAP İŞLETİM ÜCRETİ İLE İLGİLİ YAPABİLECEKLERİNİZ :

1 – İlk Önce Bankadan İade İstemelisiniz : Hesabınızdan “Hesap İşletim Ücreti” gibi bir isimle kesinti yapıldığını fark ettikten sonra en kısa sürede aşağıdaki itiraz dilekçesini doldurarak iadeli taahhütlü posta ile PTT’den banka’ya göndermelisiniz.

2– Paranız İade Edilmezse Tüketici Sorunları Hakem Heyetine Başvurmalısınız : Tahsil edilen haksız ücret size 30 gün içinde iade edilmez ise ikamet ettiğiniz ilçenin Kaymakamlık binasında bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyetine bir dilekçe ile başvurunuzu ücretsiz olarak yapınız.

kartlar

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


giriniz.