Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyetini kim buldu?
Fransız Dr. Pierre Dukan tarafından icat edilen ve kendi adıyla anılan Dukan Diyeti, aynı zamanda fransız diyeti olarak da bilinir.

Son günlerde ülkemizde de oldukça rağbet gören dukan diyeti özellikle fransız kadınlar tarafından hızlı zayıflama ve kilo verme için kullanılıyor. Dukan diyetinin diğer diyetlere göre en farklı ve en cazip yönü, aç kalmadan kilo kaybı sağlamaya yardımcı olması…

Protein ağırlıklı beslenmeyi temel alan bu diyet yöntemi hızlı sonuç vermesi ve kalıcı etkisi ile popüler olmuştur. Fransız kadınlarının ince olmasının sırrı olarak iddia edilen Dukan diyeti 4 farklı aşamadan oluşmaktadır:

Birinci Aşama: Atak
Kısa, hızlı ve hemen sonuç almaya yönelik aşamadır. Bu aşamada diyet, hızlı kilo kaybı sağlayan 72 çeşit yüksek proteinli besinden oluşmaktadır. Öğünlere böldüğümüzde kahvaltı için yumurta, öğle yemeğinde balık ve akşam yemeğinde biftek yenebilir. Diğer gıdalar ise yağsız derisiz tavuk, hindi eti, yağsız jambon, yengeç ve midye gibi deniz ürünleri, yağsız peynir ve yağsız süttür. Bu öğünleri sınırsız baharat, limon, sirke ve soya sosu ile lezzetlendirebilirsiniz. Diyete katkı sağlaması için her gün 2 çorba kaşığı yulaf ve günde en az 2 litre su, şekersiz çay, bitki çayları içebilirsiniz. Ne kadar süre yapacağınıza gelirsek 10-20 kilo arasında bir kilo kaybı hedefleyen kişiler bu diyeti ortalama 5 gün, 10 kilodan az hedefleyenler ortalama 3 gün ve 5 kilodan az hedefler için ise 1 gün yapmaları uygundur.

İkinci Aşama: Seyir
Bu aşama gerçek kilo kaybının yaşandığı yöntemdir. Bu aşama sırasında diyette saf protein seçenekleri bulunmaktadır. Bu protein seçeneklerinde ise 28 çeşit sebze önerilir. Bazı günler sebze ve protein bazı günlerde ise sırf protein yiyorsunuz. Sebzeli günlerde sınırsız sebze tüketme hakkı var.

Üçüncü Aşama: Konsolidasyon
Her gün protein ve sebze yenilebilen aşamaya geldiniz. Bunun yanında biraz meyve, 2 ince dilim tam buğday ekmeği ve yağsız peynir yiyebiliyorsunuz. Bu aşamaya gelmenin bir ödülü olarak ise haftada 1-2 gün karbonhidrat tüketmek serbest. Haftada 2 öğün ise kutlama kapsamında ne istiyorsanız yiyebiliyorsunuz. Ama unutmayın hızlı sonuç almak için iradeniz çok önemli. Bu aşamayı ne kadar süre yapacağınıza gelirsek verilen kilo başına 5 gün konsolidasyon aşamasındayız.

Dördüncü Aşama: İstikrar
Bu son aşamada normalde ne yemekten zevk alıyorsanız hiçbir sınırlama olmadan tüketebiliyorsunuz. Evet yanlış duymadınız canınız ne istiyorsa yiyin fakat tek kural haftanın her perşembesi sadece protein yiyorsunuz. Son aşamanın bu kadar rahat olacağı size saçma geliyor olabilir fakat unutmayın ki 3 aşamayı kuralları bozmadan yapan bir kişi zaten hedeflediği kiloyu çoktan vermiştir ve son aşama ile bu kiloyu koruyacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


giriniz.