Yağ Yakmaya Yardımcı 5 Madde!

Bu yağ yakıcı maddeleri vücudumuza almanın ucuz bir yolu da doğal ürünlerdir. Bu yöntemle hem bütçenizi sarsmamış olur, hem de vücudunuza giren şeyin ne olduğunu tam olarak bilebilirsiniz.

Kafein

Çoğu insan kafein ihtiyacını sabahları içtikleri bir fincan kahve ile giderse de kafein ayrıca yeşil çay ve diğer çaylarda da bulunan bir maddedir. Hangi kaynaktan alınırsa alınsın her halükarda kafein, metabolizmanızı harekete geçirmenin iyi bir yoludur. Bunun yanında size spor salonunun yolunu tutmanız için gereken gücü de verir. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki antrenman öncesi kafein alan insanlar, almayanlara göre yağ asitlerinin oksidasyonunda daha başarılı olmuşlardır. Bu şu anlama geliyor; kafein, vücudunuzun enerji kaynağı olarak kaslardaki glikojen depoları yerine öncelikli olarak vücut yağlarını kullanmasını kolaylaştırır. Bu arada dikkat etmenizde fayda var çünkü kafein vücuttan sıvı atımını kolaylaştıran bir maddedir. Bu yüzden bu sıvı eksikliğini gidermek için yeterince su içtiğinizden emin olun. Ayrıca aşırı derecede kafein tüketimi sizi gergin ve tembel yapabilir hatta antrenman sonrası dinlenme sürecinizi bile engelleyebilir.

Lif

Lif meyve, sebze ve tahıl gibi bir çok bitkide bulunur, etlerde bulunmaz. Gelişmiş ülkelerde insanlar günde ortalama olarak 12 gr lif tüketirler, tavsiye edilen miktarsa günde 25-30 gr’dır. Lif yönünden zengin yiyecekler sizi uzun bir süre tok tutarak sağlıksız gıdalar tüketme eğiliminizi de azaltır. Ayrıca lif, istenmeyen kalorilerin ve yağların bağırsakta sindirilmeden vücuttan atılımını hızlandırır, kan şekeri, insülin ve kolesterol düzeylerini kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Lif alımının en iyi yolu ise doğal besinlerdir, lif içeren destek ürünleri pek etkili değildir. Günlük aldığınız lif miktarını artırırken dikkat edin. Küçük miktarlarla başlayın, midenizin ve bağırsaklarınızın life alışmasına izin verin. Buna dikkat etmezseniz midenizde kramp, şişkinlik ve gaz gibi şikayetler görülebilir.
Greyfurt

Greyfurt, tarçın ve acı biber, bütün bu gıdalar onlara “insülin yöneticisi” sıfatını veren bir maddeye sahiptir. Bu gıdaların glikoz metabolizmasını yükselterek kan şekeri ve insülin seviyelerini düşürdükleri biliniyor. Çünkü bu gıdalar insülin gibi davranan bir içeriğe sahip gıdalar ve bu özelliğiyle vücudunuzun daha az insülin üretmesini sağlayıp, vücudunuzun insülin hassasiyetini yükseltiyor. Kan şekerini verimli bir şekilde metabolize etmek için ise insülin hassasiyetinin yüksek olması şart. İnsülin yöneticisi gıdalar bir insülin sistemi bozukluğu hastalığı olan diyabeti önlemeye de yardımcı olur. Diyabet hastaları sürekli bir yüksek kan şekeri ve insülin seviyesine sahiptirler ve yine diyabet ve kilo sorunu genellikle birlikte görülen iki sorundur. Çalışmalar göstermiştir ki, bu gıdalar insülin seviyenizi düşürüp kilo vermenize yardımcı olur ve böylece sizi ileride karşılaşabileceğiniz daha ciddi sağlık sorunlarından korur. Bu yüzden greyfurt, tarçın ve acı biber, diyetinize doğal yağ yakıcılar eklemenin oldukça kolay ve ucuz bir yoldur. Ancak greyfurt pek çok ilaçla da etkileşime girebilen bir meyve olduğundan, ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

Antioksidanlar

Antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerle ve diğer istenmeyen kimyasallarla savaşarak hücreleri sağlıklı tutar. Yağ hücreleri, sindirdiğimiz yiyeceklerdeki toksinleri ve zararlı kimyasal maddeleri depolamaktaki kötü şöhretleriyle bilinirler. Eğer vücudunuzda bu toksinleri ortadan kaldırmak için yeterince antioksidan yoksa vücudunuz koruyucu bir önlem olarak yağ depolama yolunu seçebilir. Eğer kilo vermede plato etkisi (kilo vermenin durması) yaşıyorsanız bunun nedeni bu depolanan yağlar olabilir. Antioksidan bakımından zengin bazı gıdalar ise şunlar; kırmızı fasulye, böğürtlen, domates, ıspanak, brokoli, sarımsak, yaban mersini gibi meyveler.

Dirençli Nişasta

Dirençli nişasta, nohut, mercimek ve beyaz fasulye gibi bitkilerde bulunur, sindirimi de ince bağırsakta değil kolonlarda gerçekleşir. Yapılan çalışmalarda karbonhidrat ihtiyacının bir bölümünü dirençli nişasta ile karşılamanın yağ yakımını kolaylaştırıcı etkisi olduğu görülmüştür. Bunun nedeni, bu nişastanın geleneksel yollarla sindirilmeyip, vücudu birincil enerji kaynağı olarak vücut yağlarını kullanmaya itmesidir. İçinde dirençli nişasta içeren günde bir öğün bile kilo vermenize olumlu etki yapabilir.

No Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


giriniz.